Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatryczno-Geriatrycznego przyjmowani są pacjenci, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń psychiatrycznych, natomiast nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym, pacjenci przewlekle chorzy, niepełnosprawni z dużymi deficytami w samoopiece i samopielęgnacji, którzy wymagają całodobowo stacjonarnych świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacyjnych.

Do zakładu są przyjmowani pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne oraz zgodnie z kolejką oczekujących.

Zakład zapewnia świadczenia w zakresie:

• usług zdrowotnych: pielęgnacyjnych (wynikających z diagnozy pielęgniarskiej),
    rehabilitacyjnych (aktywizacja i rehabilitacja ruchowa w podstawowym zakresie),
    leczniczych (leczenie farmakologiczne, zabiegi terapeutyczne, konsultacje
    specjalistyczne), diagnostycznych (w zakresie podstawowych badań laboratoryjnych
    i radiologicznych) niezbędnych do monitorowania stanu zdrowia lub interwencji
    w przypadku zaostrzenia objawów choroby, dietetyczne, w zakresie terapii zajęciowej,
    w zakresie promocji zdrowia i wsparcia psychologicznego;
  • usług socjalno-opiekuńczych polegających na: udzielaniu pomocy w podstawowych
    czynnościach życiowych, aktywizacji ruchowej i psychicznej, pomocy w załatwianiu
    spraw osobistych i zapewnieniu dostępu do różnych form pomocy socjalnej;
  • usługi związane z potrzebami bytowymi: zakwaterowaniem i wyżywieniem;
  • usługi wspomagające: związane z zapewnieniem możliwości kontaktu z rodziną i bliskimi
    oraz umożliwieniem realizacji potrzeb religijnych i kulturalnych.
    Pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w zakresie świadczeń medycznych finansowany jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast pacjent pokrywa koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty uiszczana przez pacjenta ustalana jest przez księgowość zakładu na podstawie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu pacjenta. Obliczana jest zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i par. 8 pkt. 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych.
    Okres pobytu pacjenta w zakładzie uwarunkowany jest stanem zdrowia pacjenta.

Dokumenty wymagane do przyjęcia pacjenta do zakładu opiekuńczo-leczniczego psychiatryczno-geriatrycznego:

1. Wniosek wypełniony przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego (lekarza który ma zawartą
    umowę z NFZ lub pracuje w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego mającego zawartą
    umowę z NFZ), psychiatrę i lekarza rodzinnego zawierający skierowanie wraz
    z wywiadem pielęgniarskim i zaświadczeniem lekarskim (wzór do pobrania).
  2. Kserokopia posiadanej aktualnej dokumentacji medycznej (wraz z wynikami badań) o ile
    pacjent jest w ich posiadaniu.
  3. Dokument stwierdzający wysokość dochodu pacjenta (aktualna decyzja organu
    rentowego/emerytalnego lub decyzja o przyznaniu zasiłku stałego lub zaświadczenie
    z zakładu pracy)

Komplet wymaganych dokumentów składany jest do sekretariatu Powiatowego Centrum Medycznego Spółka z o.o. w Braniewie.
Kierownik zakładu, do którego zostały złożone dokumenty udziela informacji pacjentowi o kolejności przyjęcia oraz przewidywanym terminie przyjęcia.

Opiekę nad chorymi pacjentami sprawuje całodobowo zespół terapeutyczny w skład którego wchodzą doświadczone pielęgniarki, lekarze chorób wewnętrznych, lekarze psychiatrzy, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeutci i pracownik socjalny.
Nad przestrzeganiem prawa pacjenta czuwa Rzecznik Praw Pacjenta
Pani mgr Katarzyna Milewska