Zakład Opiekuńczo- Leczniczy w Braniewie swoją działalność rozpoczął w grudniu 2010 roku. Posiada 76 łóżek, w tym 6 łóżek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
Zakład znajduje się w obiekcie Powiatowego Centrum Medycznego w Braniewie, gdzie dzięki kadrze medycznej, warunkom lokalowym i wyposażeniu gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług.
Celem Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego jest objęcie całodobową opieką osób niewymagających hospitalizacji, które ze względu na zły stan zdrowia i trudną sytuację rodzinną nie mogą przebywać w swoim środowisku domowym.
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem szeroko rozumianą opiekę i leczenie osób, które przebyły ostra fazę leczenia szpitalnego i mają ukończony proces diagnozy, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego.
Opiekę nad pacjentkami sprawuje wykształcony i pełen empatii personel medyczny.
W skład kadry medycznej zakładu wchodzą:
- Kierownik Zakładu Opiekuńczo -Leczniczego mgr Monika Sparzak (specjalista pielęgniarstwa rodzinnego) tel. (55) 620-83-91
- lekarze interniści : Rafał Szembowski (specjalista chorób wewnętrznych), Mirosław Prusinowski (specjalista chorób wewnętrznych), oraz lekarze innych specjalizajcji w zależności od potrzeb indywidualnych pacjenta
- zespół wykwalifikowanych pielęgniarek sprawujących całodobowo opiekę na pacjentem
- psycholog Szymon Kaźmierczak, oceniający reakcje psychiczne chorego, udzielający wsparcia jemu i jego rodzinie,
- logopeda Barbara Gutowska, prowadząca terapię mającą na celu pomoc choremu w przywróceniu lub usprawnianiu zdolności porozumiewania się (terapia afazji i dyzartrii),
- zespół terapeutów zajęciowych prowadzących terapię przyłóżkową i terapię w sali terapii zajęciowej: (biblioterapię,muzykoterapię,arterapię, ćw. manualne ,trening pamięci,trening samoobsługi,trening umiejętności społecznych, silvoterapię oraz organizowanie spotkań okolicznościowych ,gdzie odwiedza pacjentów młodzież z pobliskich placówek
- zespół fizjoterapeutów zajmujący się kinezyterapią, fizykoterapią
- opiekunki medyczne realizujące świadczenia opiekuńczo-higieniczne
- pracownik socjalny będący pośrednikiem miedzy chorym, jego rodziną, środowiskiem i instytucjami
Pacjenci zamieszkujący w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym mają dostęp do codziennej terapii zajęciowej, podczas której odbywają treningi zwiększania zakresu samodzielności i zaradności życiowej, wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej oraz kształtowanie charakteru i rozwijanie osobowości.
Pacjenci korzystają również z codziennych zajęć z fizjoterapeutą, dzięki którym przywracana jest im sprawność funkcjonowania w życiu codziennym po urazach oraz dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością.
Świadczymy także pomoc w sferze psychologicznej oraz neurologopedycznej dla pacjentów. Zakład Opiekuńczo - Leczniczy zajmuje się również promocją zdrowia, prowadzi edukację zdrowotną osób przebywających w zakładzie oraz członków ich rodzin.
Personel i pracownicy Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego na co dzień przebywający z pacjentami, doskonale znają potrzeby chorych i dokładają wszelkich starań, aby pacjenci bytowali w jak najlepszych warunkach. Przyświeca nam idea stworzenia warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych.
Staramy się aby czas spędzony w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym przebiegał w domowej atmosferze, dlatego obchodzimy urodziny naszych pacjentów, celebrujemy święta oraz chętnie przyjmujemy rodziny naszych podopiecznych z którymi ściśle współpracujemy.
Z pomocą wolontariuszy rok rocznie organizujemy Wigilię oddziałową wzbogaconą jasełkami przygotowanymi przez uczniów braniewskich szkół i zaprzyjaźnionych organizacji, oraz Światowy Dzień Chorego podczas którego pacjenci otrzymują upominki wykonane przez personel. Placówka w pełni respektuje podstawowe wartości, szczególnie takie jak: godność, intymność, niezależność, prawo dokonywania wyboru, rozwój osobowości oraz poszanowanie wartości religijnych.
Wszelkie działania w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym nastawione są na zapewnienie jak najlepszej opieki pacjentom oraz przywrócenie i utrzymanie sprawności psychomotorycznej.